Akarsular ve Diğer Su Kaynakları

Akarsular

 

Kızılırmak: Bütün çığırı Türkiye topraklarında olan Kızılırmak, Sivas Kızıldağ’da doğar, Bafra Ovası’nda Karadeniz'e dökülür. Türkiye'nin uzunluk bakımından en büyük (1355 km.) akarsuyu olup, havza alanı bakımından Fırat'tan sonra ikinci sırada yer alır.

 

Kılıçözü (Kırşehir) Çayı: Kızılırmak'ın il içinde kalan kuzey kolunu oluşturan çay, Baran Dağı'nın kuzey yamacından doğar. Kırşehir ve Güzler'i geçerek Taka mevkiinde Kızılırmak'a karışır.

 

Kaman Kılıçözü Çayı: 150 km. uzunluğundaki çay, Kaman'ın güneyinden kaynağını alarak, ilin kuzey bölümünde yer alan dağ ve platoların sularını toplar,

 

Delice Irmak: Kızılırmak'ın en uzun koludur (426 km.) Kırşehir-Yozgat il sınırını oluşturan akarsu, Yerköy yakınlarında Kırşehir il sınırına girer ve Kırıkkale-Yozgat-Kırşehir sınırlarının kesiştiği noktada ili terk eder.

 

Göller

 

Seyfe Gölü: Kırşehir il merkezinin 35 km. kuzeydoğusundaki tektonik çukurlukta yer alır. Çukurluğun temeli, Neojen döneme ait tortul katmanlarla örtülüdür ve göl en alçak bölümünü kaplar. Deniz yüzeyinden yüksekliği 1110 m. dir.

 

Obruk Gölü: ilin Nevşehir sınırları yakınında Obruk Köyünde bulunan, karstik oluşumlu bir göldür. Derinliği ve kirliliği nedeniyle suyundan yararlanılamaz

 

Hirfanlı Baraj Gölü: Kaman'a bağlı Hirfanlı Köyü yakınlarında elektrik üretmek ve sulamada kullanılmak amacıyla 1959 yılında tamamlanmış ve 8 Ocak 1960 tarihinde açılmıştır.

 

Çuğun (Çoğun) Baraj Gölü: Kırşehir İli’nin kuzeybatısında, Çuğun Köyü sınırları içinde, Kılıçözü Çayı üzerinde kurulu olan baraj gölü, il merkezine 20 km. uzaklıktadır.

 

Karaova Barajı: Kırşehir, Akpınar-Karaova köyünün 3 km. güneydoğusunda, Delice Irmak’ın kollarından Kılıçözü'ne bağlı Manahözü Çayı üzerindedir.

 

Kültepe Barajı: Kırşehir'in güneyinde, Kırşehir-Ortaköy yolunun 43. km.sinde, 2 km. içeride Ulupınar Köyü’nün 4 km. doğusundadır

 Diğer Diğer Su Kaynakları

 

Merkez ilçede, Ekizağıl ve Karaboğaz Göletleri ve Güzler Regülâtörü ;Kaman'da, Karakaya, Gökeşme, Darıözü, Merdese, Sarıömerli, Çiftlikbala, Ömerhacılı ve Savcılı Göletleri; Çiçekdağı'nda, Gölcük, Kırdök Göletleri ; Boztepe'de, Harmanaltı Göleti ve  Mucur'da Yeniköy ve Kargın Göletleri şehrin bir diğer su kaynaklarıdır.